Marketing a reklama na internete.
23/10/2018 18:36

Rozdiely v štatistike Adwords a Analytics

Veľmi často sa v našom poradenstve venujeme téme rozdielov v štatistikách v systéme Adwords a Analytics.

Prvé čo je potrebné ozrejmiť je rozdielnosť oboch systémov.

Adwords je reklamný systém a štatistiky merajú aktivitu v rámci vytvorených reklám – zobrazovanie, kliknutie, miera prekliku, prípadne miera konverzie a podobne. (Je tam množstvo faktorov, ktoré možno sledovať). V podstate tiež môžeme povedať, že systém sleduje aktivitu, ktorá sa vlastne nedeje priamo na cieľovom webe.

A systém Analytics je primárne určený pre sledovanie štatistík návštevnosti web stránky. To znamená, že tieto údaje naznačujú správanie návštevníkov web stránky, množstvo kliknutí na návštevu, mieru nových návštevníkov, a pod. Sú to údaje, ktoré sa merajú priamo na cieľovej web stránke, k čomu je potrebné správne nainštalovať merací kód.

Rozdiely medzi zobrazovanými výsledkami týchto dvoch systémov vychádzajú teda z týchto dvoch základných rozdielov. Kým Adwords meria štatistiky akonáhle je reklamná kampaň spustená, Analytics môže zhromažďovať štatistiky až po vložení sledovacieho kódu do kódu webstránky (cca do 24 hodín po vložení ).

Adwords meria teda kliknutia na reklamu, ktoré smerujú na cieľovú web stránku. Ak však krátko po kliknutí návštevník ukončí načítavanie webstránky, Analytics túto návštevu nemusí už zaznamenať, pretože sa nestihol načítať sledovací kód. Veľké alebo prudký nárast v rozdieloch môžu preto naznačovať problémy s načítavaním stránky. V niektorých prípadoch je načítavanie dlhé, inokedy nie je webstránka optimalizovaná na rôzne prehliadače a tak sa zobrazí “neporiadok”, alebo je cieľová stránka pre návštevníka nezaujímavá.

Môžu nastať aj prípady, ktoré nemôžeme ako tvorcovia webu ovplyvniť. Google využíva na sledovanie anonymné údaje, pričom využíva JavaScript alebo súbory cookie. Tieto si však môže užívateľ v nastaveniach svojho prehliadača vypnúť, v dôsledku čoho nie je možné získavať údaje o jeho správaní na webstránke.

Častým rozdielom je aj “filtrovanie” údajov jednotlivými systémami. Kým Adwords automaticky odfiltruje neplatné kliknutia, za ktoré neplatíte – napríklad opakované kliknutie. Analytics ich však zaregistruje rozdielne – ako dve návštevy.

K záveru, rozdielnosť štatistík je teda do určitej miery v poriadku. Je vhodné sa zamerať na zaznamenanie trendov a preverovanie skutočného stavu web stránky v prípade podozrenia na problémy. O tých ale nabudúce :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>