Marketing a reklama na internete.
23/10/2018 17:39

Ako na to: reklamné texty v adwords

Práca s reklamnými textami v adwords účte je veľmi často podceňovaná. Vidím to na mnohých účtoch, ktoré sa ku mne dostanú s požiadavkou optimalizácie. Samotný priestor je obmedzený a preto je niekedy ťažké nájsť to optimálne slovné spojenie, ktoré sa zmestí do poskytnutého priestoru a zároveň aby reklamný text v adwords skutočne prinášal konverzie.

Základné zloženie reklamného textu

 

Nadpis – 25 znakov, text je modrou farbou a podčiarknutý – obsahuje priamy link. Výhodou je, že je to prvá vec, ktorú si užívateľ prečíta. Pozornosť ešte môžeme upútať tým, že použijeme v texte priamo predmet reklamy – čo vlastne reklamujeme ? Ideálne, ak vložíme aj hlavnú výhodu – často cenu produktu, dostupnosť alebo čím je originálny.

Text reklamy – 2 riadky po 35 znakov. Tu je naozaj dôležité vtesnať hlavné posolstvo. Lepšiu mieru prekliku dosahujú reklamy, ktoré sú konkrétne. Teda hovoria o danom produkte, jeho výhode – alebo výhode z nákupu. Alfou-omegou v reklamnom texte je tzv. call – to – action – teda výzva k akcii, ktorú by mali obsahovať všetky dobré reklamné texty v adwords.

google adwords reklama

Opäť musíme veľmi dbať na relevanciu adwords reklám voči kľúčovým slovám i vyhľadávaným dopytom, ktoré reklamu spustia. To je jeden z najdôležitejších dôvodov, prečo v každej reklamnej skupine by sme mali vytvoriť originálny a prispôsobený reklamný text.

Viditeľný link: je URL adresa, ktorá sa zobrazuje priamo v reklame – mala by obsahovať doménu, prípadne doplnenie o kategóriu produktov, napr. tina-studio.com alebo tina-studio.com/reklama. Je to vec, ktorou sa v prostredí internetu prezentujete a môžu si vás užívatelia zapamätať.

Cieľová URL: Je už konkrétna podstránka webu, na ktorú sa užívateľ dostane po kliknutí na reklamu. Mala by byť starostlivo vybraná z pohľadu relevancie samotnej reklamy. Ak propagujeme produkt/službu, reklama by mala užívateľa priviesť priamo na podstránku o produkte, nie na úvodnú stránku, kde sa môže užívateľ “stratiť”, alebo ho môže odradiť potreba klikania po webe, aby našiel to, čo sľubovala reklama. S touto voľbou potom priamo súvisí skóre kvality reklamy – skúsenosť so vstupnou stránkou.

 

TIP: Ak použijete na ktoromkoľvek mieste reklamného textu kľúčové slovo, ktoré bude zhodné s vyhľadávacím dopytom užívateľa – táto fráza sa zvýrazní tučným písmom. To samotnú reklamu zvýrazní a zároveň priamo zobrazí relevantnosť vašej reklamy k dopytu. Toto spojenie pomáha zvýšiť mieru prekliku reklamného textu i kľúčového slova.

 

Ako vytvárať lepšie reklamné texty v adwords

 

Základom je samotné testovanie. Hoci môžete podľa doporučení napísať skvelý reklamný text už na prvý krát, zostať pri jednom a nemať ho s čím porovnať je ako zaspať na vavrínoch.

Na prvé spustenie odporúčam 2-3 reklamné texty, pričom každý vyzdvihuje inú vlastnosť, alebo súbor výhod z nákupu. Po určitom čase môžete porovnať mieru preklikov alebo mieru konverzie – a zistiť, či je niektorý reklamný text úspešnejší. Ten môžete ponechať aktívny a menej úspešný text pozastaviť a namiesto neho napísať iný.

Nemusíte mať obavy, pretože google zobrazuje reklamné texty na základe relevantnosti ku kľúčovým slovám a tiež podľa odhadovanej miery kliknutia na reklamu. Ak je teda niektorý reklamný text výrazne horší ako iný a aktívne sú obidva – google prednostne zobrazuje ten úspešnejší. Bez testovacieho textu však tento úspech nemôžete odmerať a tým pádom nemáte šancu na zlepšenie výkonnosti vašich reklamných textov.

 

TIP: Dobre môže fungovať aj prispôsobenie reklamných textov sezóne predaja. Je dôležité, aby bol produkt doručený včas? Alebo špeciálnym spôsobom? Zamerajte sa na potreby zákazníkov a urobte z nich vaše konkurenčné výhody.

 

Martina Lukáčová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>