Marketing a reklama na internete.
23/10/2018 17:42

Prečo mať vlastnú SLOVENSKÚ web stránku?

To je snáď téma, ktorá ani nepotrebuje obšírnejšie vyrátavanie dôvodov. Kto by si nespájal web stránku a akýmsi virtuálnym sídlom, ktoré je základným miestečkom v obrovskom virtuálnom svete, ktoré patrí iba vám. Je to vaše neobmedzené miesto pre komunikovanie vášho podnikania, dôkladné predstavenie produktov, miesto na PR a promo aktivity, a veľa iného.

Napriek tomu sa ešte stále môžete stretnúť s “minimalistickým” riešením, keď firemná/podnikateľská doména je hneď prelinkovaná na inú doménu, napríklad materskej firmy, výrobcu a podobne, ktorá je v inom ako slovenskom jazyku.

Niekedy si aj menší podnikatelia budujú svoje podnikanie v rámci nejakej distribučnej siete (patrí sem napríklad aj multi-level marketing). Veľmi často sa stretávam s prípadmi, že podnikateľ nebuduje vlastný web ale vlastnú domému prelinkuje na materskú firmu, alebo jej webstránku.

Že taká čeština nemôže vadiť? Hmmm ….

Pozrime sa na to bližšie. Web stránka obsahuje množstvo informácií o vás. Informácie = text. Text je základom práce vyhľadávacích robotov, prostredníctvom ktorých k vám môžu prísť noví zákazníci. A vy sa im skrývate!

Predstavme si situáciu, kedy dcérska spoločnosť zahraničnej firmy má na svojej web stránke len prelinkovanie, alebo len základné info o sídle a všetky ďalšie informácie sú dostupné len z domény výrobcu, k tomu ešte cudzojazyčnej. Táto spoločnosť investovala do reklamnej kampane s cieľom zvýšiť povedomie s produktoch na slovenskom trhu. Kampaň bola pripravená kvalitne, oslovila mnoho ľudí, potenciálni zákazníci sa preklikali na domovskú stránku výrobcu. Po čase kampaň skončila a v povedomí ľudí zostalo reklamné posolstvo. Potenciálni zákazníci začínajú hľadať informácie o tom, čo ich upútalo a zaujalo.

A tu nastáva ten problém. Vaši zákazníci využívajú slovenský jazyk, slovenské vyhľadávače (alebo ich mutácie v slovenskom jazyku) a vyhľadávače vás nevidia. Primárne totiž vyhľadávajú slovenský text a ten vlastne na internete nie je. Potenciálny zákazník tak o vás nezistí vôbec nič a v tom horšom prípade ho získa konkurencia, ktorá si dala prácu s kvalitnými slovenskými textami. A tak vaša doména, o ktorej si myslíte, že stačí ľudí nasmerovať správnym smerom sa stáva vašim nepriateľom. Ale to snáď nechcete!

Pozor aj na doménovú koncovku!

Google vyhľadávanie je striktne späté s relevanciou vyhľadávania. Preto je napríklad pri dopytoch a priraďovaní výsledkov vyhľadávania kladený dôraz aj na geografickú príslušnosť webu, ktorý by sa mohol zobraziť. Preto je vzťah doménovej koncovky domény pri vyhľadávaní podstatný. V prípade SK domén je všetko v poriadku. Ale v prípade, že v podnikaní využívame koncovku inú , napr. COM, EU, INFO a podobne, je dobré dať vedieť googlu, z akej krajiny pochádzate. Toto cielenie zvyšuje relevanciu webu pre vyhľadávania.

Nastavenie je možné zadať v google webmasters tools, v časti konfigurácia – nastavenia je vhodné nastaviť geografický cieľ Slovenská republika ;-) .

Riešenie nemusí znamenať finančnú ani žiadnu inú katastrofu. Riešenie máte na dosah ruky! Prečítajte si o dostupnom free publikačnom systéme wordpress, pomocou ktorého zvládne vytvárať web stránky skutočne každý.

2 responses to Prečo mať vlastnú SLOVENSKÚ web stránku?

  1. Citujem z článku: “Prečo mať vlastnú slovenskú web stránku? To je snáď téma, ktorá ani nepotrebuje obšírnejšie vyrátavanie dôvodov.”

    = omyl. To je téma ktorá ani nepotebuje, aby sa o nej písal nejaký článok. Inak vznikne takýto článok o ničom, vysvetľujúci veci ktoré všetko všetci dávno vedia… Áno vieme že potrebujeme slovenský web v slovenskom jazyku aby sme sa presadili na slovenskom trhu. A dokonca vieme aj to, že potrebujeme japonský web v japonskom jazyku aby sme sa presadili na japonskom trhu.

    PS: tento článok odporúčam od základu prerobiť :) nič v zlom, stane sa. Tina-studio.com je celkom príjemný a užitočný web len bacha na omáčky (teda na nudné články o ničom, píšu sa ľahko ale kto to má čítať…).

    Nech sa darí:)

    • Yoriko, ďakujem. Ale neveril by si, koľkým klientom to musím vysvetľovať :-) Hlavne, pokiaľ sa jedná o iné ako sk domény. Takže myslím, že spomenúť túto tému má svoje opodstatnenie- hlavne pre menej zbehlých užívateľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>