Marketing a reklama na internete.
23/10/2018 17:40

Prečo google odmietne indexovať niektoré stránky?

Ak nie ste zvyknutí sledovať svoju web stránku aj prostredníctvom Google webmaster tools, možno neviete, že môžete veľmi pohodlne sledovať stav indexovania stránok . A to nielen v číselnom zobrazení, ale i graficky. Môžete tým promptne zareagovať v prípade výrazných zmien. Tento prehľad zobrazíme na karte zdravie – stav indexu – rozšírené zobrazenie.

Porovnanie čísiel celkového počtu prechádzaných stránok a indexovaných stránok môže napovedať, akú časť webu google indexuje. Všeobecne platí, že keď už je vaša stránka raz indexovaná a na webe stále pribúda nový obsah, zvyšuje sa postupne množstvo zaindexovaných stránok. Indexácii pomôžeme, ak googlu poskytneme sitemap webu. Je to špecifický súbor vo formáte xml a vo webmaster tools ho môžeme nahrať do nástrojov. Tak googlu napovieme, ako je web členený, koľko rôznych stránok obsahuje.

Google neindexuje všetky stránky

V prehľadoch ale tiež môžeme odsledovať prípadné zvyšovanie množstva stránok, ktoré google odmietne indexovať.

Dôvodov  neindexácie stránok môže byť viacero.

Najčastejšie ide o duplicitný obsah. Google prechádza jednotlivé stránky a vyhodnocuje ich textové zloženie. Dokáže rozpoznávať nielen kľúčové slová, ale i frázy a celé sekvencie opakujúceho sa textu. Preto je z hľadiska SEO optimalizácie kladený dôraz na unikátny obsah nielen webstránky, ale každej stránky v rámci webu. Na toto je dôležité myslieť napríklad v eshope a nepoužívať rovnaký popis pre viacero produktov! Aj keď sú produkty veľmi podobné, je možné vniesť do popisu nejakú originálnu inováciu. V prípade veľkostných, farebných druhov  je dobré využiť radšej formu varianty toho istého produktu.

Ďalším dôvodom odmietnutia indexácie sú  tzv. nekanonické stránky. Ide o URL varianty tej istej stránky, pretože www.tina-studio.com je pre google rozdielne ako tina-studio.com. Je vhodné, ak webmaster googlu zadá, ktoré varianty preferuje. Nekanonické URL vznikajú aj v prípade publikačných systémov, ktoré zobrazujú ten istý obsah na rôznych URL adresách – v závislosti napríklad začlenenia do viacerých kategórií a pod.  Najjednoduchším spôsobom riešenia je zahrnúť hlavné – kanonické URL adresy stránok do sitemap. Webadmin môže tiež do ostatných variant stránok môže vložiť “oznámenie” vložením linku na kanonickú stránku s označením link rel=canonical. Inou možnosťou je využiť napríklad presmerovanie cez 301.

V niektorých prípadoch vyhľadávač ohodnotí stránky ako menej významné. Google hodnotí kvalitu každej stránky, ktorú prechádza. Okrem unikátneho obsahu môžu mať vplyv napríklad aj spätné odkazy, miera odchodu zo stránky, čas strávený na stránke – parametre, ktoré by ste mali ako webmaster sledovať (napríklad pomocou google analytics). Ak je toto váš problém, je zrejme na čase naplánovať dôkladnú optimalizáciu webstránky.

Počet neindexovaných stránok prirodzene zvyšuje aj množstvo stránok, ktoré sami označíme ako  ”noindex” pomocou súboru robots.txt.

Prudký pokles indexovaných stránok môže napovedať na technické problémy. Je dobré preveriť prístupnosť, konfiguráciu webu a podobne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>