Marketing a reklama na internete.
23/10/2018 18:47

Kvalita reklamy v adwords

V prvom rade začnem na začiatku – nebudeme sa venovať kvalite účtu ako takého, ale textovým reklamám – ktoré sú súčasťou každej reklamnej kampane – definované na úrovni reklamnej skupiny.

Kvalita reklamy v adwords má hneď niekoľko významov:

- ovplyvňuje cenu za kliky na reklamu

- ovplyvňuje pozíciu reklamy – teda jej zobrazovanie (pozície 1-3 sú na vrchu stránky nad výsledkami vyhľadávania, ostatné sú na pravej strane stránky)

 

Od samotného textu reklamy a jeho atraktivity ale závisí aj miera prekliku reklamy – teda užívateľské správanie cieľovej skupiny – a to sa v špirálovitom efekte odráža do hodnotenia kvality reklamy!

 

Čo je kvalita adwords reklamy

 

Kvalita reklamy je hodnotenie, ktoré reklama získa ako priernú známku za hneď niekoľko parametrov. Táto priemerná známka – skóre kvality závisí od:

- relevacie textu reklamy, kľúčového slova a cieľovej URL adresy

- miery prekliku kľúčového slova, ktoré zobrazenie reklamy spustí

- miery prekliku viditeľných URL v reklamnej skupine

- kvality vstupnej URL

- a ďalších faktorov

Skóre kvality sa počíta vždy, keď nastane situácia, že reklama sa môže zobraziť – teda užívateľ zadal dopyt, ku ktorému je niektoré kľúčové slovo v reklamnej skupine relevantné. Alebo je reklama cielená na reklamnú sieť a web zapojený do google reklám má relevantný obsah.

Relevancia adwords reklamy nepustí

kvalita reklamy v adwords účte - texty

 

Relevancia je “obľúbená hra” googlu. Všetko ohľadne vyhľadávania a reklám stojí na relevancii – teda do akej miery zodpovedá reklama vyhľadávaniu reálnych užívateľov, alebo obsahu webu, kde sa reklama zobrazuje. Pre hodnotenie relevancie sa páruje dopyt užívateľa s kľúčovými slovami definovanými v reklamnej skupine – následne sa hodnotí relevancia kľúčového slova a textu reklamy.

 

TIP NA ZLEPŠENIE: Text reklamy by preto mal obsahovať priamo definované kľúčové slová!

Keď sa reklama zobrazuje – a text reklamy obsahuje priamo vyhľadávaný dopyt – zobrazí sa tento zhodný text tučným písmom. To zvyšuje mieru prekliku, keďže je relevancia reklamného textu vysoká. Nezabudnite ale, že okolo kľúčových slov sa točí všetko, i obsah webu.

 

TIP NA ZLEPŠENIE: Vytvorte malé skupiny veľmi podobných kľúčových slov a k nim reklamné texty na mieru!

Ak vytvoríte viac reklamných skupín, ktoré obsahujú menej ale veľmi podobných kľúčových slov – môžete ich oveľa lepšie „implementovať“ do reklamných textov. Tým sa zvýši relevancia a hodnotenie reklamných textov – a máte príležitosť dosiahnuť aj vyššiu mieru prekliku reklám a kľúčových slov.

Nie je jedno, kam privediete užívateľa, ktorý klikol na vašu adwords reklamu!

 

Na hodnotenie kvality reklamy má vplyv aj cieľový web. Do tohto hodnotenia relevancie vstupujú také faktory, ako výskyt kľúčového slova v texte, miera okamžitého odchodu, čas trávený na webe a podobne. Toto hodnotenie „skúsenosť so vstupnou stránkou“ – je jedným z najviac prehliadaných faktorov kvality reklamy i kvality kľúčového slova. Častou chybou je linkovanie všetkých reklám v adwords účte na vstupnú stránku webu – tá má pre väčšinu kľúčových slov nízku relevanciu a zákazník musí urobiť viac klikov, kým nájde to, čo sľubovala reklama.

Preto radšej linkujte podľa obsahu reklamných textov – na špecifickejšie kategórie produktov v eshope, na konkrétne produkty v eshope, na stránku popisu konkrétnej služby a podobne. Je teda maximálne vhodné sledovať, či text reklamy je v zhode so vstupnou stránku webu.

 

TIP NA ZLEPŠENIE: Ak nechcete meniť súčasnú podobu vášho webu, ale toto hodnotenie vstupnej stránky máte pri niektorých reklamách alebo kľúčových slovách na nízkej úrovni, vytvorte špeciálne vstupné stránky!

Takéto vstupné stránky na mieru reklamným textom majú lepšie hodnotenie, pretože užívateľ po kliku na reklamu opäť nájde relevantný obsah. Text, ktorý obsahuje kľúčové slovo, ktoré spustilo reklamu pravdepodobne úzko súvisí s tým, čo užívateľ hľadá. Ak na tejto vstupnej stránke uvediete základné informácie, môžete ďalej užívateľa nasmerovať na ďalšiu stránku s podrobnejšími informáciami, alebo priamo na stránku, kde môže urobiť návštevník webu konverziu.

Martina Lukáčová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>