Marketing a reklama na internete.
23/10/2018 17:49

Je to tak, facebook zakázal fangate – čiže podmienený like stránke!

fangate - like stránkeMnožstvo facebook stránok úspešne využívalo nástroj nazvaný fangate. Teda admin mohol nastaviť zobrazenie nejakého obsahu aplikácie na facebooku užívateľom s podmienkou – cez funkcionalitu like stránke. V praxi to znamenalo, že bežný užívateľ mal zobrazený iný obsah, ako užívateľ, ktorý bol fanúšikom stránky s cieľom motivovať užívateľov, aby stránke dali like a zostali v kontakte na tejto sociálnej sieti. Táto praktika bola bežná naprieč spektrom rôznych typov facebook stránok a v rámci marketingových aktivít na facebooku sa týmto spôsobom úspešne rozrastala základňa fanúšikov. - Teraz je to zakázané!

7. augusta mohli facebook vývojári objaviť oznámenie o novej verzii Graph API v2.1. Zároveň boli v tomto článku zverejnené aj zmeny pravidiel – Platform Policy.

Nesmiete motivovať ľudí, aby používali sociálne pluginy alebo like stránke. To zahŕňa odmenu, vstup do aplikácie alebo obsah aplikácie na základe toho, či je alebo nie je osoba fanúšik stránky.

Vzhľadom na také závažné zmeny vo funkcionalite, ktorá bola masívne využívaná, je zarážajúce, že oznámenie si nezaslúžilo samostnatný článok ani výraznejšiu propagáciu. Kam tým facebook smeruje?

Kým posledné zmeny v tomto smere naznačovali pozitívny trend a podporu marketingových aktivít zo strany facebooku – tento posledný krok predstavuje totálny obrat opačným smerom.

Facebook jednoducho zakázal jeden zo základných marketingových nástrojov, ktoré táto sociálna sieť ponúkala… Publikovanie obsahu a jeho doručenie fanúšikom je jednoznačne prepojené práve na funkcionalitu like stránke. Neustále inovácie algoritmu zobrazovania postov (správ) na nástenkách užívateľov stále zhoršuje podmienky pre stránky, a doručovanie správ sa stáva stále viac a viac otázkou platenej služby … Strata možnosti využiť fangate – podmienený alebo motivovaný like stránke – akoby marketérom uťala jednu ruku …

a v konečnom dôsledku -

Like stránke neprinesie fanúšikom stránok žiadne benefity?

Hoci arguemntácie facebooku sa snažia tento krok vysvetliť ako “prínos pre užívateľov a inzerentov” – v praxi to vlastne zmanená, že facebook stránka nebude môcť priniesť žiadne zvýhodnenie pre svojich fanúšikov.

 

Doteraz to boli nielen vstupy do zlosovateľných súťaží. Princíp fangate sa využíval aj pre zobrazenie zľavových kupónov a rôznych ďalších benefitov práve cieľovej skupine – fanúšikom stránky (neraz ako poďakovanie za podporu na sociálnej sieti). Teraz bude akýkoľvek obsah na aplikáciách v rámci facebook stránok zobrazovaný verejne – bez obmedzení.

Ak facebook svoj krok neodvolá (do platnosti by nové pravidlá mali vstúpiť 5. novembra)… stratégie facebook stránok sa budú musieť zmeniť! ► ako zostaviť nové facebook súťaže?

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>