Marketing a reklama na internete.
23/10/2018 18:57

Ako zvýšiť počet fanúšikov na sociálnych sieťach?

Základom marketingu na sociálnych sieťach je publikum, teda ľudia, ktorí budú dobrovoľne sledovať vaše pôsobenie. Vytvorenie takéhoto relevantného okruhu ľudí je prvým predpokladom pre efektívne marketingové pôsobenie. Získate tak najlepší predpoklad, aby sa vytvorená komunita zapájala, bola aktívna a rozrastala sa.

A hoci hovoríme o sociálnych sieťach, zvyčajne sa pozornosť sústreďuje na facebook. Je to najúspešnejšia svetová (i slovenská) sociálna sieť, ktorej sa najviac oplatí venovať pozornosť.

Skôr, ako čokoľvek začnete, je dobré sa pripraviť na spôsob vyhodnocovania dosiahnutých pokrokov. Pravdaže, môžete sledovať aktuálne štatistiky napríklad priamo na facebook stránke, ale je to skutočne dostatočné? Čo je pre vaše podnikanie a ciele podstatné? Početná facebook komunita, alebo vyššia návštevnosť webstránky prúdiaca z facebooku?

Podrobné sledovanie účinnosti marketingu na sociálnych sieťach umožňuje sledovanie sociálnych kanálov a prúdiacej návštevnosti prostredníctvom nástrojov ako napríklad Google analytics. Je zdarma, je kvalitný a výkonný, ale v podstate môžete použiť aj iný sledovací nástroj. Dôležité je ujasniť si nastavenia a parametre.

Následne sa môžeme pustiť do budovania základne fanúšikov. Vieme prečo ich chceme, vieme čo od nich chceme a máme plán ako ich k tomu motivovať. Už ich iba získať. Poďme na to:

Pasívny nábor fanúšikov facebook stránky

 1. Viditeľné prepojenie web stránky so sociálnym profilom/stránkou. Priamo upozorňuje, že máte profil na facebooku. Ak zverejníte aj dostatočnú motiváciu pre zákazníka, určite sa pridá. Môžete poskytnúť zľavu, zorganizovať súťaž, venovať darček, zverejniť unikátne informácie a obrázky, ktoré zákazníci zatúžia vidieť.
 2. Dôsledné a pútavo vyplnené základné informácie v profilovej časti stránky na facebooku. Každý, kto natrafí (cielene alebo náhodne) na vašu stránku získa jasný prehľad o vás, vašom zameraní, výhodách sledovania stránky… Je dobré zdôrazniť pridanú hodnotu, ktorú získavajú vaši fanúšikovia. Niečo originálne, hodnotné, pútavé…
 3. Atraktívna grafická úprava, ktorá zodpovedá vášmu imidžu. Čím lepšia grafika, tým väčší úspech. Je to možnosť, ako zaujať v prvých (dôležitých) sekundách po príchode na  facebook stránku. Snažte sa v grafike odzrkadliť vaše poslanie, ale aj určitý “štandard” cieľovej skupiny.
 4. Začlenenie odkazu na facebook stránku do písomnej komunikácie. Ideálne je zaradiť menej formálne znejúci odkaz, napríklad – nájdete nás aj na facebooku, špeciálne info na facebooku, originálne fotoalbumy na facebooku, špeciálna ponuka na facebooku … Môžete vytvoriť rôzne znejúce odkazy pre rôzne skupiny ľudí s ktorými komunikujete.
 5. Píšete blog? Výborne! Na záver článkov môžete pridať vhodné lákadlá a priamy odkaz na facebook. Využívajte nielen vlastný blog, ale dohodnite si spoluprácu aj s inými blogmi, pre ktoré môžete písať vhodné články a odkazovať na ďalšie zdroje informácií.
 6. SEO všetkých textov na facebooku – aj tieto texty google zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania, preto čím viac textov (ideálne v podobe poznámok) tým lepšie SEO :-)

Aktívny nábor fanúšikov facebook stránky

 1. PPC reklama - či už priamo na sociálnej sieti, prípadne pomocou Adwords od Googlu. Jednoduchá a účinná forma získavania fanúšikov. K dispozícii máte malý obrázok, nadpis reklamy a krátky popis do ktorého musíte dostať dôvod, prečo by mali byť ľudia fanúšikmi práve vašej stránky. Predstavte stránku z pohľadu ziskov, hodnôt a prínosov pre ľudí, nie pre vás…
 2. Sociálna reklama je síce súčasťou PPC reklamy, ale má trocha iný základ. Je postavená na propagácii konkrétnych interakcií ľudí s vašou stránkou. Tak sa môže viac ľudí dozvedieť, že ich priateľ/priateľka je vašim fanúšikom, komentovali váš status, alebo urobili inú aktivitu v spojení s vašou stránkou. Tieto reklamy pôsobia ako pasívne odporúčanie a mávajú naozaj slušný výkon.
 3. Organizácia súťaží, pri ktorých je hlavným komunikačným kanálom pre inštrukcie a aktívnu účasť sociálna sieť. Účinnosť je dobrá, ak je podporená reklamnou kampaňou. Pri takýchto typoch reklám je možné dosiahnuť výborné výsledky pri minimálnych nákladoch. Ale tiež musíte mať dobrý plán, ako s takto získanými fanúšikmi ďalej pracovať. Zvyčajne potrebujú viac motivačných stimulov pre lepšiu aktivitu v komunite.
 4. Špeciálna ponuka len pre fanúšikov. Existuje niekoľko aplikácií, pomocou ktorých môžete pridať na svoju stránku na facebooku prídavné záložky a ich obsah prispôsobiť publiku. Náborový obsah pre nefanúšikov a cieľový obsah pre fanúšikov. Budete motivovať ľudí, ktorí chcú tento špeciálny obsah vidieť, aby sa stali fanúšikmi stránky. V podstate poskytnete niečo za niečo, preto musí byť tento obsah dostatočne atraktívny. Môže to byť špeciálny kód na zľavu, podmienky súťaže, možnosť reagovať na anketu alebo registrácia pre zaslanie darčeka…
 5. Skvelý obsah, ktorý budú vaši fanúšikovia samovoľne zdieľať a šíriť ďalej. Znie to síce jednoducho, ale nie je ľahké takýto obsah jednoznačne predvídať, preto – skúšať a testovať rôzne typy obsahu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>