Marketing a reklama na internete.
23/10/2018 19:14

6 dobrých zásad pre budovanie facebook stránky

O facebooku ako významnom marketingovom a reklamnom médiu dnes nepochybuje takmer nikto. Hlavne v oblastiach, kde cieľovú skupinu tvoria masy bežných ľudí. Pretože práve na facebooku je jedna z ich najvyššej koncentrácie na internete :-) . A tento potenciál môže pracovať pre každé podnikanie. Budovanie zaangažovanej, aktívnej komunity je síce drina, na druhej strane – prínos môže byť následne obrovský!

V úvode je dobré si uvedomiť, ako facebook funguje a akým spôsobom pracuje napríklad hodnotenie aktivít na časovej osi. A hlavne, prečo sú masy ľudí práve na facebooku?

Facebook je primárne – a hlavne o ľuďoch!

Jedna zaujímavá štúdia z vnímania facebooku študentami stredných škôl. Aj keď to môžno nie je práve vaša cieľová skupina, nájdete v nej množstvo inšpiratívnych indícií. Experti pre budovanie aktívnej komunity na sociálnych sieťach zdôrazňujú, že toto nikdy nie je o vás, vašich produktoch a vašich cieľoch! Je nevyhnutné nájsť tú správnu mieru mixu rôzneho druhu informácií.

Každopádne, existuje pár zásadných vodítok, ktoré vám môžu veľmi pomôcť pri budovaní úspešnej facebook stránky, nájsť spôsob a inšpirácie pre zaujémavé posty:

Buďte na sociálnych sieťach vnímavý: Kto sú vaši zákazníci a ako využívajú sociálne siete? O čom sa rozprávajú, aké stránky sa im páčia? Do akej miery sa s nimi viete stotožniť?

Vlastná komunita vs. pridať sa k existujúcej: Vybudovať si vlastnú komunitu vyžaduje určitý čas. Ale na internete už môže existovať viacero  pre vás zaujímavých a hlavne aktívnych komunít. Zmapujte si situáciu. Mali by ste sa pridať? Prečo?

Ak nájdete skupinu, ku ktorej sa oplatí pridať sa, predstavte sa! : Je to slušné :-) a hlavne o sebe niečo môžete povedať prirodzeným, nevtieravým spôsobom. Kto ste, čo robíte, čo vás baví….  Podajte ľuďom svoj osobný príbeh, veď určitá komunita je vždy o ľuďoch!

Pozvite ich na vlastnú fanpage: Už ste zistili, čo určitú skupinu ľudí zaujíma, pripravte pre nich niečo zaujímavé, čo by naozaj ocenili a pozvite ich! Sledujte, kto v skutočnosti prišiel. Štatistiky stránky môžu veľa napovedať a pomôcť nasmerovať vhodné témy a formy obsahu.

Spoznávajte ľudí na vašej facebook stránke: Snažte sa rozprúdiť diskusiu. Ľudia radi o sebe niečo povedia, ak sa ich spýtate správnym spôsobom. Nezabúdajte, že budovanie komunity nie je o vás, ale o nich. A tento pocit musí byť cítiť z každého vášho konania. Zistite aké sú ich ciele, sny, najbližšie plány … a čo ich trápi. Ako by ste im práve vy mohli pomôcť, poradiť ?

Budujte vzťahy: Užitočný vzťah je vždy dvojsmerný. Teda, povedzte niečo o svojich plánoch. Nebojte sa požiadať o pomoc alebo radu. Zdieľajte svoj príbeh. Buďte inšpiráciou, napríklad aj tým, keď napíšte o tom, ako ste si poradili s aktuálnym pracovným problémom :-) Zistite aj, ktoré typy príspevkov sú účinnejšie a prečo.

Na facebooku to iba začína!

Analyzujte, analyzujte, analyzujte ……… v google analytics môžete sledovať prínos sociálnych sietí pre vašu web stránku – teda nie počet like/ov na facebooku, ale počet reálnych ľudí, ktorí si prišli na vašu web stránku pozrieť viac podrobností. A možno sa z nich stali noví zákazníci.

V časti zdroje návštevnosti nájdete sociálne siete, kde môžete sledovať napríklad vstupné stránky, tok návštevníkov, sprostredkovanie zo soc. sietí, konverzie web stránky a pod. Podrobnejšie spracujeme v niektorom nasledujúcom článku.

 

Tak sa prihláste do newslettra a oznámenie o článku vám príde priamo do emailu :-) ..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>